Allekirjoitukset

 

Allekirjoittajien listaa päivitetään muutaman päivän viiveellä.

Yhdistykset ja liitot

Etelä-Savon maakuntaliitto

Lapin Matkailuelinkeinon Liitto, Finnish Lapland Tourist Board ry

Kalatalouden Keskusliitto

Paliskuntain yhdistys

Suomen luonnonsuojeluliitto

Suomen Vapaa-ajankalastajien Keskusjärjestö ry

Vapaa-ajan asukkaiden liitto VAAL ry

Etelä-Karjalan Kylät ry

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto

Maan ystävät ry

Dodo ry

Villilohi ry

Helsingin Kalevalaiset Naiset ry

Kyrösjärven Rotaryklubi ry

Uudenmaan Demarinaiset ry – Nylands Socialdemokratiska Kvinnor

Vasemmistonuoret ry

Tampereen Vihreät ry

Ympäristöpuolue

Luontaishoitoalan foorumi ry

Tietoisen Kasvun Ystävät ry

Kohtuus Vaarassa

Hiljaisuudesta Luomiseen ry

Kantele ry

Kansalaisten kaivosvaltuuskunta  – MiningWatch Finland ry

Saimaa ilman kaivoksia ry

Rajat Lapin kaivoksille ry

Puhtaan Saimaan puolesta ry

Pidä Lappi Siistinä ry

Kitkan Viisaat ry

Ylitornion – Pellon Luonto ry

Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri ry

Espoon ympäristöyhdistys ry

Lounais-Suomen luonnonsuojeluyhdistys ry 

Mäntsälän luonnonsuojeluyhdistys ry

Karkkilan luonnonsuojeluyhdistys ry

Sastamalan ympäristöyhdistys

Pelastetaan Kolin maisemat -kansalaisliike

R.Erik ja Bror Serlachiuksen Säätiö

Yritykset

Artident Oy

CGR Marine Consulting Oy

Eläinlääkäri Suvi Laukkanen

Faneerin kiinteistöt

Fontanelle Oy

Forest Pharmacy Oy

Friija Rental

Grafiikanpaja Talli

Gympark oy

Hanskit Company Oy

Hidasta elämää Suomi Oy

INARIMedia oy

Karhio Oy

Koistinen Kantele Oy

Konepalvelu Härkönen Oy

Koskentila Oy

Lapin Villikala

Lemmikkihoitola Moppe ja Miiru

Louhen polku

Luovan valokuvauksen keskus

Majacca Oy

Tmi Makea Projects

Mikt Oy

OhjausAvain Oy

Osikonmäen Tila Oy

Piekoli Oy

Päivikin Kukka

Oy Polarhall Scandinavia Ab

Oy Porvoon Nevus Ab

Psykoterapiapalvelu Maija Myller

Puheterapiapalvelu Vuorovaikutus

Radnis

Rantakaulion Oy

Ravintola Silvoplee

S. Kärki Oy

Scandrive Oy Ltd

Sry service oy

Suomen SähköFlotaatio Oy

Suvaksen Matkailu

Suvi Savolainen Oy

Terapia ja Työnohjauspalvelu Susiraja

Tmi Timo Paakkanen

Uuden Tulen Keskus Oy

VALON KÄDET

Viestintätoimisto Muna vai kana Oy

Kulttuurivaikuttajat

Jukka

Jalonen

Jääkiekkovalmentaja

Anni

Kytömäki

Kirjailija

Kirsti

Manninen

Kirjailija (Enni Mustonen)

Ilkka

Uusivuori

Televisiojuontaja

Jasper

Pääkkönen

Näyttelijä

Satu

Silvo

Näyttelijä / yrittäjä

Jarmo

Mäkinen

Näyttelijä

Martti

Suosalo

Näyttelijä

Kari

Hietalahti

Näyttelijä

Marja

Packalen

Näyttelijä

Reidar

Palmgren

Näyttelijä / kirjailija

Elina

Saarela

Näyttelijä

Sari

Mällinen

Näyttelijä

Tommi

Korpela

Näyttelijä

Terhi

Lintukangas

Näyttelijä

Riku

Nieminen

Näyttelijä

Jari

Hietanen

Näyttelijä

Eeva

Putro

Näyttelijä / käsikirjoittaja

Niko

Saarela

Näyttelijä / Teatteritaiteen maisteri

Tobias

Zilliacus

Näyttelijä

Andrei

Alén

Näyttelijä

Backmann & Hoderoff

Virpi

Raipala-Cormier

Yrittäjä / kirjailija

Jaakko

Halmetoja

Ravintoasiantuntija / tietokirjailija / yrittäjä

Rea

Peltola

Tietokirjailija

Veli-Pekka

Moisalo

Tietokirjailija / valtiotieteiden maisteri

Elias

Krohn

Päätoimittaja

Kulttuurivihkot

Ulla

Vartiainen

Museonjohtaja

Anna

Merikari

Museonjohtaja

Päivi

Pulkkinen

Musiikin maisteri

Suomen Operaatio Libero ry

Joonas

Orrain

Oopperalaulaja

Irja

Auroora

Oopperalaulaja

Sakari

Oramo

Professori / kapellimestari

Janus

Hanski

Muusikko

Jussi

Chydenius

Muusikko / säveltäjä

Miska

Miettunen

Muusikko

Kalle

Katz

Muusikko

Hermanni

Peltola

Muusikko

Pan

Salmenhaara

Muusikko

Oskari

Pihlajaniemi

Muusikko

Henna

Dolk Viksten

Muusikko

Markku

Luonuansuu

Muusikko

Seppo

Rauteva

Muusikko

Seppo

Seilonen

Muusikko (eläkkeellä)

Kari

Heiskanen

Ohjaaja

Mika

Saarelainen

Ohjaaja

Krista

Lipponen

Ohjaaja

Jani

Virta

Ohjaaja

Päivi

Turunen

Ohjaaja

Irina

Lindholm

Ohjaaja

Hilma

Anttonen

Ohjaaja

Kai

Paavilainen

Ohjaaja-näyttelijä

Aleksi

Salmenperä

Elokuvaohjaaja

Suvi

West

Elokuvaohjaaja

Mari

Mantela

Elokuvaohjaaja

Raimo O

Niemi

Elokuvaohjaaja

Joonas

Makkonen

Elokuvantekijä / yrittäjä

Hanna

Tiusanen

Käsikirjoittaja

Aija

Käkelä-Laine

Käsikirjoittaja / toimittaja

Tuija

Halmekoski

Tuottaja

Kimmo

Perkkiö

Tuottaja

Virppi

Venell

Tuottaja

Vilma

Lindqvist

Tuottaja

Taneli

Toikka

Tuottaja

Sanna

Nuutinen

Tuottaja

Sampsa

Pirtola

Tuottaja / taitelija

Anne

Paalo

Toimittaja / tietokirjailija

Katri

Vuorjoki

Toimittaja/tietokirjailija/yrittäjä

Iiro

Iljama

Säveltäjä

Karoliina

Nordin

Sirkustaiteilija

Rauno

Nieminen

Soitinrakentajamestari

Tytti

Heikkilä

Suomentaja / taidemaalari

Hilkka-Maija

Pääkkönen

Taidemaalari

Kristiina

Uusitalo

Taidemaalari, MFA

Maikki

Rantala

Taiteen suunnittelija

Janne

Erkkilä

Taiteen maisteri

Maria

Huhmarniemi

Taiteen tohtori

Sanna

Lehtinen

Taiteilija

Inga-Maarit

Gaup-Juuso

Taiteilija

Anneli

Heliö

Taiteilija

Hannele

Turunen

Taiteilija

Joni

Kuusenmäki

Taiteilija

Aino

Koistinen

Taiteilija

Ulpu

Korpi

Taiteilija

Susanna

Karvinen

Tanssija

Aliina

Lindroos

Tanssitaiteilija

Ilkka

Ålander

Tablisti

Mikko

Makkonen

Teatterin johtaja / tanssitaiteilija

Maija

Sallas

Teatteriohjaaja/sosiaalityöntekijä

Laura

Mielityinen

TV-leikkaaja

Mikko

Auerniitty

Valokuvaaja

Jonne

Vaahtera

Valokuvaaja

Jukka

Eskelinen

Valokuvaaja

Neea

Eloranta

Valokuvaaja

Tuija

Rantala

Valokuvaaja

Valok.liike Nevalainen

Pekka

Turtiainen

Valokuvaaja (eläkkeellä)

Mikko

Kemppainen

Valosuunnittelija

Panu

Kujala

VFX artisti

Timo

Vartiainen

Ympäristötaiteilija-taideopettaja

Jonsu

Aaltoila

Artisti / yrittäjä

Janne

Kinnunen

Metsänomistaja/teatteritaiteen maisteri

Mikko

Leppänen

Muotoilija / taiteilija / tutkija

Ville

Korpela

Animaattori

Inkeri

Karhio

Apulaislavastaja

Petteri

Saario

Dokumenttiohjaaja / luontoelokuvaaja

Outi

Rossi

Dramaturgi / käsikirjoittaja

Risto

Ruokola

Elokuvaaja

Annika

Piittisjärvi

Huopataiteilija / yrittäjä

Suvi

Taipale

Kampaaja /maskeeraaja

Riikka

Viljakainen

Kanttori

Kati

Haapanen

Kulttuurituottaja

Mikko

Leinonen

Kuvaaja

Onni

Vakkuri

Kuvaaja / tuottaja

Veikko

Björk

Kuvataiteilija

Maaretta

Caselius

Kuvataiteilija

Heidi

Suikkanen

Kuvataiteilija

Laura

Laurila

Kuvataiteilija

Jarkko

Liutu

Kuvataiteilija

Janette

Holmström

Kuvataiteilija

Helinä

Hukkataival

Kuvataiteilija

Marja

Räihälä

Kuvataiteilija

MVRE

Tuomo

Kukkonen

Kuvataiteilija

Leena

Saarisalo

Kuvataiteilija

Tero

Karvinen

Kuvataiteilija

Anna

Jungell

Kuvataiteilija

Sade

Hiidenkari

Kuvataiteilija (AMK)

Juho

Viitala

Kuvataiteilija (AMK)

Lumi

Saarikoski

Kuvataiteilija / kuvataideopettaja

Tuuli

Luukas

Kuvataiteilija / Diplôme supérieur d’art plastique (MFA) / kuvataideopettaja / taiteen maisteri

Aino

Johansson

Kuvataiteilija / taiteen maisteri / ympäristökasvattaja

Anssi

Rauhala

Kuvittaja

Janne

Vasama

Lavastaja

Sattva-Hanna

Toiviainen

Lavastussuunnittelija

Riikka

Virtanen

Maskeeraaja

Merja

Ritaranta

Maskeeraaja

Heini

Malmi

Master of Arts

Taina

Kontio

Mediataiteilija

Karoliina

Puustinen

Merkonomi / muusikko

Satu

Timonen

Pukuompelija

Ville

Juvonen

Äänenkäsittelijä

Juha

Kokkonen

Ääniteknikko

Timo

Mertanen

Äänittäjä

Tiina

Sanila-Alkio

Poronhoitaja / entinen saamelaiskäräjien puheenjohtaja

Sirpa

Pietikäinen

MEP

Kokoomus

Mari

Holopainen

Kansanedustaja

Vihreät

Iiris

Suomela

Kansanedustaja

Vihreät

Kari

Kuuramaa

Kunnanjohtaja

Taipalsaaren kunta

Sanna

Setälä

Kunnanvaltuutettu / luottamushenkilö

Kolarin kunta

Aulikki

Imporanta

Kaupunginvaltuutettu

Mika 

Flöjt

Kaupunginvaltuutettu

Vihreät

Marjo

Merivirta

Kunnanvaltuutettu

Keskusta

Katri

Ruth

Varakaupunginvaltuutettu

Keskusta / Jyväskylän kaupunki

Sointu

Räisänen

Neuvonantaja

Euroopan parlamentti

Tiede ja tutkimus

Aune

Veersalu

Suojelubiologi

Metsähallitus

Jarmo

Huhtala

Ylitarkastaja

Juha

Karila

Ylitarkastaja

Saija

Porramo

Ylitarkastaja

Riitta

Mäkelä

Tulliylitarkastaja

Mari

Liimatainen

Apulaistutkija

Tampereen kaupunki

Hanna

Johansson

Dekaani

Minna

Pappila

Erikoistutkija

SYKE

Harri

Ruohomäki

Kansainvälisen oikeuden tutkija

Jenni

Mikkonen

Tietoasiantuntija

Eduskunta

Ronja

Eerikäinen

Tutkimusinsinööri

VTT

Saraleena

Aarnitaival

Filosofian tohtori

Katarina

Turpeinen

Filosofian tohtori

Saara

Huhmarniemi

Filosofian tohtori

Minna-Liisa

Salonsaari

Filosofian tohtori / amanenssi

Helena

Saarikoski

Filosofian tohtori / dosentti

Heli

Silvennoinen

Filosofian tohtori / opettaja

Jouni

Rostila

Filosofian tohtori / dosentti

Pilvi

Sihvonen

Filosofian tohtori / opettaja

Matti

Saikkonen

Tekniikan tohtori

Pauliina

Kainulainen

Teologian tohtori

Marketta

Horn

Valtiotieteiden tohtori

Tarja

Ketola

Valtiotieteiden tohtori / pääsihteeri

Eija

Pääkkö

Yhteiskuntatieteiden tohtori / ekonomisti

Olli

Nykänen

Tutkijatohtori

Eiren

Tuusjärvi

Kauppatieteiden tohtori / tutkija

Veijo

Saaritsa

Geologi

Aimo

Kuivamäki

Geologi (eläkkeellä)

Ville

Österman

Geotutkija / maaperätutkija / yrittäjä

Aleksi

Lehikoinen

Yli-intendentti

Sanna

Poutamo

Ympäristöpäällikkö

Hannele

Kerola

Varatuomari

Pirkko

Eerola-Pilvi

Varatuomari

Risto

Suvanto

Varatuomari

Tietoisen Kasvun Ystävät

Juha

Ruuth

Varatuomari

Mikko

Hurmalainen

Varatuomari

Kati

Rantanen

Juristi

Jan

Kunnas

Ympäristötaloushistorian dosentti

Helvi

Heinonen-Tanski

Maatalous- ja metsätieteiden tohtori 

Itä-Suomen yliopisto

Olli

Kleemola

Dosentti / valtiotieteiden tohtori

Turun yliopisto

Matti

Nummelin

Dosentti

Marjatta

Näätänen

Dosentti

Hannele

Cantell

Dosentti / opettajankouluttaja

Arja

Kaitala

Emerita professori

Oulun yliopisto

Matti

Nojonen

Professori

Lapin yliopisto

Leena-Maija

Rossi

Professori

Lapin yliopisto

Paula

Kujala

Professori

Rauna

Kuokkanen

Professori

Lapin yliopisto

Anu

Valtonen

Professori

Maunu

Häyrynen

Professori

Turun yliopisto

Lassi

Linnanen

Professori

LUT-yliopisto, Lahti

Veli-Matti

Värri

Professori

Tampereen yliopisto

Jaana

Tähtinen

Professori

Henrikki

Tikkanen

A. I. Virtanen -professori

Aalto -yliopiston kauppakorkeakoulu

Jari

Natunen

Puheenjohtaja /ympäristöbiokemisti / filosofian tohtori

Kansalaisten kaivosvaltuuskunta – MiningWatch Finland ry / Suomen luonnonsuojeluliitto

Emilia

Röhr

Meribiologian tohtori

Tatu

Roitto

Johtava asiantuntija

Ari

Leskelä

Johtava tutkija

Inka

Saarela

Asiantuntija

Lassi

Ruohonen

Asiantuntija

Pasi

Hämäläinen

Asiantuntija

Helena

Tolkki

Asiantuntija

Mikko

Oikari

Asiantuntija

Saga

Luoma

Asiantuntija

Päivi

Tikkakoski

Asiantuntija

Susanna

Helenius

Asiantuntija

Silja

Aalto

Ympäristöasiantuntija

Teija

Virtamo-Tiiska

Biologi

Tatu

Heiskanen

Biologi

Hanna

Kondelin

Biologi

Jarmo

Kovanen

Biologi

Pentti

Suksi

Emeritus asiainhoitaja

Lauri

Kajander

Erityisasiantuntija

Pauliina

Uronen

Erikoisasiantuntija

Teija

Laakso

Erikoistutkija (eläkkeellä)

Rauni Annikki

Kajala

Filosofian lisensiaatti

Sirpa

Tuomivaara

Filosofian lisensiaatti / lehtori

Mirja

Hirvonen

Informaatikko

Heidi

Kock

Lab Manager / oppimis-, tutkimus- ja innovaatioympäristöt

Eveliina

Karjalainen

Laboratoriotyöntekijä

Maa- ja metsätalousministeriö

Pauliina

Kauppinen

Luonnonsuojeluasiantuntija

Janne

Kumpulainen

Luontoinventoija (eläkkeellä)

Mimmi

Hirviniemi

Luontokartoittaja

Jari

Kontiokorpi

Luontokartoittaja

Marko

Jurvanen

Metsäasiantuntija

Hanna

Koivula

Research Data Management Specialist

Matti

Koivula

Tutkija

Sanna

Rimpiläinen

Tutkija

Pirkko

Mattila

Tutkija

Jonna

Piiparinen

Tutkija

Tapani

Laine

Tutkija

Hannu

Magga

Tutkija

Minna

Väliranta

Tutkija

Helsingin yliopisto

Janne

Korhonen

Tutkija

LUT-yliopisto

Janne

Säynäjäkangas

Tutkija

Tuukka

Verho

Tutkija

Valtion Teknillinen Tutkimuskeskus

Victoria

Peemot

Tutkija

Helsingin yliopisto

Marianna

Hellén

Tutkija

Jan

Saijets

Tutkija

Pirkka

Ollinaho

Tutkija

Anna-Liisa

Hänninen

Tutkija

Sanna

Ryynänen

Tutkija

Mikko

Arvas

Tutkija

Hannu

Sääskilahti

Tutkimusteknikko

Kristiina

Koskinen

Väitöskirjatutkija

Sonja

Laukkanen

Väitöskirjatutkija

Kristiina

Koskinen

Väitöskirjatutkija

Sirpa

Tarvainen

Väitöskirjatutkija / koulutusyrittäjä

Minna

Vilkman

Väitöskirjatutkija

Salli

Talvi

Väitöskirjatutkija

Jenni

Viitala

Väitöskirjatutkija

Helsingin yliopisto

Airi

Salava

Valtiotieteiden maisteri

Jenni

Hyppölä

Valtiotieteiden maisteri

Seppo

Kallakivi

Valtiotieteiden maisteri

Turun yliopisto

Riitta

Kurvinen

Yhteiskuntatieteiden maisteri

Jarkko

Saksa

Yhteiskuntatieteiden maisteri

Juho

Mäntysalo

Yhteiskuntatieteiden maisteri

Marju

Kortemäki

Yhteiskuntatieteiden maisteri / puutarhuri

Ida

Nisonen

Filosofian maisteri

Minna

Pylkkänen-Kalliomäki

Filosofian maisteri

Pia

Roering

Filosofian maisteri

Johan

Brandt

Filosofian maisteri

Elina

Rönkä

Filosofian maisteri

Crista

Soskolne

Filosofian maisteri

Eija

Laurinoja

Filosofian maisteri

Kristiina

Mod

Filosofian maisteri

Kaarina

Malmr

Filosofian maisteri / lehtori (eläkkeellä)

Helinä

Ääri

Filosofian maisteri / väitöskirjatutkija

Irene

Piippola

Filosofian maisteri (eläkkeellä)

Tuula

Piikkilä

Filosofian maisteri (eläkkeellä)

Eero

Perunka

Filosofian maisteri / hirrenveistäjä

Heini

Karvinen

Filosofian maisteri / ympäristösuunnittelija

Mari

Karjalainen

Filosofian maisteri / ympäristötieteet ja -teknologia

Paula

Hoffrén

Filosofian maisteri / kulttuurimaantieteen tutkija

Pekka

Makkonen

Filosofian maisteri / eMBA

Pirita

Näkkäläjärvi

Kauppatieteiden maisteri / MSc Media & Communications / väitöskirjatutkija

Matti

Mikkonen

Hallintotieteiden kandidaatti

Itä-Suomen yliopisto

Tiina

Tanner

Teologian ylioppilas

UEF (Itä-Suomen Yliopisto)

Insinöörit, suunnittelijat

Jarkko

Räsänen

Turvallisuus-, Rakennus- ja Ympäristötekniikaninsinööri

Peter

Brandt

Diplomi-insinööri / tiivisrakenneasiantuntija

Nina

Saikkonen

Arkistosuunnittelija

Anna

Kyyhkynen

Arkkitehti

Kerttu

Loukusa

Arkkitehti

Pertti

Mertaoja

Arkkitehti

Jukka

Kosonen

Arkkitehti

Toni

Saastamoinen

Arkkitehti

Anni

Manninen

Rakennusarkkitehti

Arkkitehtitoimisto Sarka

Sofia

Randelin

Data Developer

Heidi

Kakko

Developer

Tapio

Sillfors

Diplomi-insinööri

Yhdyskuntasuunnittelu Tapio Sillfors Oy

Hannu

Piispanen

Diplomi-insinööri

Pro Pakuri Finland ry

Markus

Kovanen

Diplomi-insinööri

KONE oyj

Mika

Vehkalahti

Diplomi-insinööri

Rauno

Bagge

Diplomi-insinööri

Christer

Pyyhtiä

Diplomi-insinööri

Pirkitta

Koponen

Diplomi-insinööri

Anni

Halko

Diplomi-insinööri

Eeva

Gustafsson

Diplomi-insinööri

Merja

Nurmi

Diplomi-insinööri

Leena

Silfverberg

Diplomi-insinööri

Antero

Nousiainen

Diplomi-insinööri

Pirjo

Seider

Diplomi-insinööri

Leena-Maija

Kimari

Diplomi-insinööri (ympäristötekniikka)

Jukka

Rissanen

Diplomi-insinööri (eläkkeellä)

Risto

Jokinen

Diplomi-insinööri (eläkkeellä)

Johanna

Virtanen

Erikoissuunnittelija

Liisa

Neuvonen

Erikoissuunnittelija

Miri

Hölttä

Erityissuunnittelija (eläkkeellä)

Riitta

Gröhn

Hankesuunnittelija

Tarja

Suonpää

Insinööri

Antti

Laine

Insinööri

Vesa

Reinivuo

Insinööri

Atte

Kuittinen

Insinööri

Matti

Heinilä

Insinööri

Tommi

Kivelä

Insinööri

Antti

Koskelin

Insinööri

Ahti

Helynen

Insinööri

Lauri

Repo

Insinööri

Mika

Kuparinen

Insinööri

Helsingin avoin yliopisto

Toni

Alakangas

Insinööri (ympäristötekniikka)

Timo

Pelkonen

Insinööri (YAMK)

Timo

Peltoniemi

Insinööri (eläkkeellä)

Jarmo

Lautamäki

Ympäristöinsinööri

Eero

Ahlström

Koneinsinööri (eläkkeellä)

Susanna

Rantakari

Metsätalousinsinööri

Lassi

Uljas

Projektipäällikkö / rakennusinsinööri

Salla

Nurkkala

Rakennusinsinööri

Anna

Turunen

Rakennusinsinööri

Riku

Pitkänen

Rakennuttajainsinööri

Asko

Toljamo

Rakennusinsinööri (eläkkeellä)

Tapio

Peltonen

IT-suunnittelija

Mika

Määttä

Järjestelmäasiantuntija

Liinu

Kuukka

Järjestelmäasiantuntija

Minna

Urpilainen

Järjestelmäasiantuntija

Hanna

Korhonen

Muotoilija

Alma

Leinonen

Muotoilija

Mikko

Kosonen

Ohjelmistokehittäjä

Sari

Uotila

Ohjelmistokehittäjä

Accenture

Lauri

Lavanti

Ohjelmistokehittäjä

Teemu

Hiltunen

Ohjelmistosuunnittelija

Riitta

Niemelä

Palvelumuotoilija

Susanne

Vatanen

Ryhmärakennuttajakonsultti

Nea

Kähkönen

Senior developer

Arto

Aalto

Siirtotalokehittäjä / yrittäjä

Pasi

Hämäläinen

Sisustusarkkitehti

Timp

Renko

Suunnittelija

Anu

Hämäläinen

Suunnittelija

Jussi

Helimäki

Suunnittelija

Pekka

Tavi

Suunnittelija

Ulla

Grünstein

Suunnittelija (eläkkeellä)

Annika

Hytönen

Suunnittelijaopettaja

Vappu-Elina

Kuivala

Tekninen piirtäjä (eläkkeellä)

Anuriina

Ripatti

Teollinen muotoilija

Kirsi

Konttinen

Testausasiantuntija

Matti

Ojanen

Tietojärjestelmäkonsultti

Pekka

Tuominen

Tietomalliasiantuntija

Mikael

Lönnfors

Training Engineer

Mikko

Eronen

Vanhempi ohjelmistoarkkitehti

Merus Power

Ulla

Heiskanen

Verkkopalvelujen asiantuntija

Liiketoiminta ja järjestöt

Pekka

Keinänen

Toimitusjohtaja

Jouko

Alhainen

Toimitusjohtaja

Merja

Rahkola- Toivanen

Toimitusjohtaja

Modet Oy

Thomas

Willberg

Toimitusjohtaja

Veli

Moilanen

Toimitusjohtaja

Lapland Welcome Oy

Mikko

Heikkinen

Toimitusjohtaja

Hannu

Koistinen

Toimitusjohtaja

Koistinen Kantele Oy

Mari

Granström

Toimitusjohtaja

Samuli

Strömberg

Toimitusjohtaja

Suvi

Hakala

Toimitusjohtaja

Matti

Läärä

Toimitusjohtaja

Artident Oy

Niko

Lappalainen

Toimitusjohtaja

Marika

Parvinen

Johtaja

OP Financing

Niina

Jallinoja

Johtaja

Mikko

Hänninen

Johtaja

Taneli

Tikka

Hallituksen puheenjohtaja

Arasaka Oy

Kirmo

Kivelä

Puheenjohtaja

Tanja

Pulliainen

Puheenjohtaja

Riitta

Bagge

Toiminnanjohtaja

Vesa

Karttunen

Toiminnanjohtaja

Ursula

Immonen

Toiminnanjohtaja

Ulla-Riitta

Ahlfors

Kauppatieteiden tohtori

Markku

Suonio

Kalastusmatkailuyrittäjä

Reija

Aaltonen

Matkailu-, porotalousyrittäjä

Pekka

Nieminen

Yrittäjä

Hidasta elämää Suomi Oy

Jouko

Sirkkala

Yrittäjä

Lapin Villikala

Christiana

Aro-Harle

Yrittäjä

Tmi Sola Voima

Christian

Lankinen

Yrittäjä

Nordic Fungi Oy

Satu

Kostet

Yrittäjä

Velhon Kota Oy

Jenni

Alava

Yrittäjä

Alava Shop Oy

Tarja

Toivonen

Yrittäjä

Terveyskauppa Misteli

Taina

Tuononen

Yrittäjä

Terveyskauppa Taina Tuononen Oy

Lasse

Villanen

Yrittäjä

Vaasan Ympäristöseura

Matti

Vuori

Yrittäjä

Myllypellon Taimet

Seppo

Oinonen

Yrittäjä / katsastaja

Kasuplan/K1-katsastus

Artturi

Elovirta

Yrittäjä / mediataiteilija

HUB Turku

Eliisa

Moilanen

Yrittäjä / diplomi-insinööri

Eliisa

Emmi

Granlund

Yksinyrittäjä

Mika

Kunnasvaara

Yrittäjä

Erkki

Izarr

Yrittäjä

Elsa

Pitkonen

Yrittäjä

Mikko

Paltamaa

Yrittäjä

Jarmo

Huhtamella

Yrittäjä

Anja

Kadziolka

Yrittäjä

Heikki

Härkönen

Yrittäjä

Heidi

Sadinmaa

Yrittäjä

Sirpa

Karonen

Yrittäjä

Tiina

Lakkaneva

Yrittäjä

pekka

Lehikoinen

Yrittäjä

Johan

Heino

Yrittäjä

Tuomo

Illukka

Yrittäjä

Jenni

Katajamäki

Yrittäjä

Magnus

Tötterman

Yrittäjä

Toni

Ågren

Yrittäjä

Jari

Ikkelä

Yrittäjä

Nea

Ora

Yrittäjä

Marjo-Riina

Alhainen

Yrittäjä

Kari

Piisinen

Yrittäjä

Heidi

Härkönen

Yrittäjä

Auli

Auvinen

Yrittäjä

Arja

Tervo

Yrittäjä

Päivi

Mäkinen

Yrittäjä

Pietu

Pohjankyrö

Yrittäjä

Jaakko

Myllyniemi

Yrittäjä

Arttu

Nieminen

Yrittäjä

Elena

Junttila

Yrittäjä

Timo

Paakkanen

Yrittäjä

Ulla

Harakka

Yrittäjä

Susanna

Turunen

Yrittäjä

Tar

Laakkonen

Yrittäjä

Terhi

Majasalmi

Yrittäjä

Kaarina

Grönroos

Yrittäjä

Tiina

Saarikko

Yrittäjä

Emmi

Granlund

Yrittäjä

Matti

Myllymäki

Yrittäjä

Terhi

Taikavaara

Yrittäjä

Tommi

Mäkelä

Yrittäjä

Merja

Helkamäki

Yrittäjä

Marja

Mikkonen

Yrittäjä

Lea

Kaulanen

Yrittäjä

Ulla

Mönkkönen

Yrittäjä

Jani

Viljakainen

Yrittäjä

Anu

Alasentie

Yrittäjä

Heta

Haavisto

Yrittäjä

Erkki

Löf

Yrittäjä

Saara

Paavola

Yrittäjä

Tatu

Pätiälä

Yrittäjä

Jaana

Sierilä

Yrittäjä

Sanna

Koukkula

Yrittäjä

Mira

Salo

Yrittäjä

Niina

Kandolin

Yrittäjä

Leena

Koivunen

Yrittäjä

Raili

Kokoi

Yrittäjä

Marko

Lahtinen

Yrittäjä

Marianne

Ruhanen

Yrittäjä

Johanna

Lempinen

Yrittäjä

Ilkka

Säkkinen

Yrittäjä

Sirpa

Hopeamaa

Yrittäjä

Maaria

Mattila

Yrittäjä

Meri

Mort

Yrittäjä

Olavi

Miettinen

Yrittäjä

Laura

Liefveld

Yrittäjä

Isabel

Ukkola

Yrittäjä

Johanna

Koli

Yrittäjä

Raisa

Kaipainen

Yrittäjä

Tuomo

Illukka

Yrittäjä

Mikko

Lipponen

Yrittäjä

Lotta

Grönroos

Yrittäjä

Lotta

Leppänen

Yrittäjä

Anu

Jokinen

Yrittäjä

Anne

Nygård

Yrittäjä

Riitta

Sairanen

Yrittäjä

Tuija

Holmberg

Yrittäjä

Annina

Kaija

Yrittäjä

Jukka

Pääkkönen

Yrittäjä

Esa

Holopainen

Yrittäjä

Pirkko

Harmaala

Yrittäjä

Sanna

Hasu

Yrittäjä

Kirsi

Paananen

Yrittäjä

Hanna

Porthén

Yrittäjä

Eppu

Rissanen

Yrittäjä

Pauliina

Surakka

Yrittäjä

Risto

Ruhanen

Yrittäjä

Eeva-Leena

Kuljukka

Yrittäjä

Hannu

Virtanen

Yrittäjä

Petra

Kakko

Yrittäjä

Tom

Nickels

Yrittäjä

Eijaliisa

Koivu

Yrittäjä

Miia

Rautio

Yrittäjä

Pekka

Kumpulainen

Yrittäjä

Antti

Kahilakoski

Yrittäjä

Rolf

Geier

Yrittäjä

Ulla

Lehikoinen

Yrittäjä

Tommi

Hatara

Yrittäjä

Markku

Kankkunen

Yrittäjä (eläkkeellä)

Tuula

Teppo-Piiroinen

Yrittäjä (eläkkeellä)

Ossi

Pehkonen

Yrittäjä (eläkkeellä)

Liisa

Seppelin

Yrittäjä (eläkkeellä)

Pertti

Haavisto

Yrittäjä (eläkkeellä)

Paavo

Honkanen

Yrittäjä / logistiikka, kuljetuspalvelut (eläkkeellä)

Evelina

Lorek

Liikunta- ja hyvinvointialan yrittäjä

Arja

Mikkonen

Yrittäjän puoliso

Suvaksen Matkailu

Sakari

Brusila

Yrityskummi /  liikkeenjohdon konsultti

Anna-Leena

Myllylä

Maahan muuttaneiden toiminnan päällikkö

Paula

Haikarainen

Varapuheenjohtaja / hallituksen jäsen

Irmeli

Karhio

Yksikön päällikkö

Tytti

Pöysti

Agile Coach

Jukka

Ahtiainen

Aluejohtokunnan jäsen

Kimmo

Riipinen

Aluemyyntipäällikkö

Esa

Taskinen

Aluemyyntipäällikkö

Jani

Suojanen

Area Manager

Anita

Hallikas

Artist, Side by side walker

Maiju

Vienonen

Asiakaskoordinaattori

Tiina

Korpelainen

Asiakaspalvelija

Eija

Heinioja

Asiakaspalvelu

Jaana

Louhelainen

Asiakaspalvelija/yrittäjä

Tanja

Kotilainen

Asiakaspalvelusihteeri

Katja

Ojanen

Asiakaspalveluvastaava

Joni

Sundström

Asiakasviestinnän asiantuntija

Henna

Miettinen

Asiakkuusneuvoja

Heli

Alkila

Asiakkuuspäällikkö

Tarja

Nahkiaisoja

Asianhallintapäällikkö

Minna

Muthreich

Asiainhoitaja

Marja

Varkila

Assistentti

Tuuli

Salminen

Assistentti

Sirpa

Luoma

Assistentti

Suvi

Säkkinen

Assistentti

Sanna

Heinonen

Assistentti

Mari

Kärhä

BI konsultti

Artturi

Elovirta

Chief Information Officer

Ami

Holsti

Community Manager

Maarit

Koivisto

Controller

Katja

Lindqvist

Digital Marketing Specialist

Jorma

Laine

Ekonomi

Antti

Vihavainen

Ekonomi

Petra

Luntiala

Ekonomi

Aro

Penttilä

Ekonomi

Terttu

Fält

Ekonomi (eläkkeellä)

Riina

Puikkonen

Esimies

Inkariia

Peltonen

Executive Assistant

Hanna

Suoranta

Executive Coach

Maiju

Kärkkäinen

Financial coordinator

Mika

Aalto

Head of Platform

Gutly Foods Oy

Hanna

Tervakangas

Henkilöstöasiantuntija

Tomi

Mahlamäki

Henkilöstöasiantuntija

Titta

Kyöstilä

Henkilöstöpäällikkö

Anne-Maria

Kuronen

HR-suunnittelija

Taija

Remus

HR- ja työhyvinvointiasiantuntija

Ulla

Marjoniemi

HR-kehityspäällikkö

Anu

Leinonen

Integration Hub Manager

Erika

Virtanen

Järjestökoordinaattori

Annamari

Värtö

Järjestötyöntekijä

Suomen luonnonsuojeluliitto

Monna

Huhtanen

Kauppias

Sanna

Kuusisto

Kehittämiskoordinaattori

Jupiter

Cormier

Kehitysjohtaja

Laura

Salo

Kehityspäällikkö

Anna

Peltoniemi

Kehityspäällikkö

Natalia

Trofast

Kehityspäällikkö

Jaana

Pitman

Kevytyrittäjä

Kirsi

Lehtisyrjä

Key Accout Manager

Leena

Heino

Kirjaaja

Oili

Pennanen

Kirjanpitäjä

Katri

Lavaste

Kirjanpitäjä

Aila

Jalonen

Kirjanpitäjä

Laura

Aarnio

Kirjanpitäjä

Päivi

Koukkunen

Kirjanpitäjä

Juha-Pekka

Nykänen

Kirjanpitäjä

Kitti

Katri

Konsulentti

Tarja

Parkkonen

Konsultti

Varpu

Sairinen

Konsultti

Sirpa

Paakki

Konsultti

Ida

Levón

Konsultti

Marketta

Järvinen

Konttoristi

Minna Pirit Ellen

Näkkäläjärvi

Koordinaattori

Ei kaivoksia Suomen Käsivarteen- liike

Kirsi

Huotari

Koordinaattori

Heli

Laukkanen

Koordinaattori / yrittäjä

Tarja

Mäenpää

Koulutuskoordinaattori

Mika

Siimes

Kustannuspäällikkö

Petri

Leppänen

Kustannuspäällikkö

Pipsa

Mattila

Laatuasiantuntija

Esko

Tulikoura

Licentiatus oeconomiae

Hopia

Anne

Markkinoinnin asiantuntija

Sari

Breilin

Materiaalivastaava

Hannu

Kakriainen

Matkailuyrittäjä (eläkkeellä)

Essi

Rönkä

Merkonomi

Mikael

Vogelainen

Merkonomi / yrittäjä

Anna-Leena

Kosunen

Myyjä

Mary

Pätiälä

Myyjä

Mervi

Lipsanen

Myyjä

Sonja

Heikkinen

Myyjä

Jari

Hämäläinen

Myyjä

K-Rauta Hyvinkää

Tiia

Loukaskorpi

Myyjä

Marika

Kinnunen

Myyjä

Roosa

Salokangas

Myyjä

Marja

Kangas

Myyjä

Jenniina

Venäläinen

Myyjä

Marita

Parviainem

Myyjä

Henna

Kivimäki

Myyjä

Disa

Laurell

Myyjä

Elli

Pirinen

Myyjä

Sanna

Ihalainen

Myyjä

Tiia

Päläs

Myyjä

Juha-Matti

Hämäläinen

Myyjä

Mari

Raudaskoski

Myymäläpäällikkö

Mikko

Sihvonen

Myyntipäällikkö

Maria

Korhonen

Myyntipäällikkö

Jukka

Juntunen

Myyntipäällikkö / tutkija

Krista

Borgersen

Myyntisihteeri

Teija

Nylund

Office Manager

Aino

Qvick

Office Manager

Miia

Ainali

Operating Models Manager

Minttu

Rantala

Ostoassistentti

Sari

Haglund

Ostopäällikkö / valikoimapäällikkö

Tuuli

Kangasniemi

Ostoreskontran hoitaja

Aino

Tamminen

Palveluasiantuntija

Hanna

Vihavainen

Palvelujohtaja

Lotta

Hyvärinen

Palvelumuotoilija

Satu

Lähdeoja

Palvelumuotoilija

Gintare

Gylling

Palvelumyyjä

Ira

Hiltunen

Palveluneuvoja

Aleksi

Konttinen

Palveluneuvoja

Pauliina

Ranta

Palvelupäällikkö

Susanna

Salminen

Palvelupäällikkö

Anne

Tammelin

Palvelupäällikkö

Sanna

Puheloinen

Palveluvastaava

Kirsi

Saari

Palveluvastaava

Anna-Maija

Äärimaa

Pankkitoimihenkilö (eläkkeellä)

Markku

Viitanen

Partner

Lasse

Laitinen

Partner Manager

Riitta

Antinoja

Produkt Specialist

Ville

Kinnunen

Project Manager

Niina

Pennanen

Projektiasiantuntija

Julia

Jänis

Projektikoordinaattori

Kaisa

Pesonen

Projektikoordinaattori

Päivi

Valtonen

Projektipäällikkö

Tiina

Jäppinen

Projektipäällikkö

Sade

Kahra

Projektipäällikkö

Kirsi

Niskanen

Projektipäällikkö

Anne

Varjus

Projektipäällikkö

Tietoevry

Markus

Ojala

Projektipäällikkö

Jari

Auvinen

Prosessinohjaaja

Aino-Liisa

Sandholm

Quality Assurer

Kati

Ahveninen

Quality Manager

Marika

Soini

Ratkaisuasiantuntija

Pia

Lampinen

Resurssiasiantuntija

Janne

Väisäniemi

Riskiasiantuntija

Christel

Toivo

Sales manager

Arja

Hirn

Sihteeri

Marianne

Ampiainen-Riedel

Sisäinen tarkastaja

Theodor

Arhio

Sisältöjohtaja

Petri

Varjonen

Sopimusasiantuntija

Heidi

Heikkinen

Sustainability manager

Erika

Laine

Taloushallintoassistentti

Maarit

Nissinen

Talousjohtaja

Kristiina

Asikainen

Talouspäällikkö

Markku

Marttila

Talousjohtaja (eläkkeellä)

Tiina

Korva

Team Leader

Veli-Matti

Korhonen

Tietojärjestelmäkonsultti

Katja

Paananen

Tietopalvelusihteeri

Jussi

Sinkkonen

Tiiminvetäjä

Jani

Hukka

Toimihenkilö

Tiina

Hirvonen

Toimihenkilö

Laura

Sinkkonen

Toiminnallinen asiantuntija

Anne

Saario

Toimistopäällikkö

Tarja

Nieminen

Toimistotyöntekijä

Maria

Roos

Toimistotyöntekijä

Sanna

Avela

Toimistotyöntekijä

Jaakko

Sihvonen

Toimistoapulainen

Birdlife

Nina

Hirvonen

Tradenomi

Laura

Sysmäläinen

Tradenomi

Johanna

Kononow

Työhyvinvointikouluttaja – Konsultti

Dries

Vandamme

Työvalmentaja

Heljä

Ora

Valmentaja

Juha

Koskinen

Vientiassistentti

Sanna

Varanka

Yo-merkonomi

Sari

Klnttinen

Yritysasiantuntija

Raija

Savikko

Yritysyhteistyöpäällikkö

Mirve

Ampiainen

Kauppatieteiden maisteri

Mia

Brusila

Kauppatieteiden maisteri

Arja

Packalén

Kauppatieteiden maisteri

Karri

Tuominen

Kauppatieteiden maisteri

Thomas

Perret

Kauppatieteiden maisteri

Liisa

Ohmero

Kauppatieteiden maisteri

Nina

Painilainen

Kauppatieteiden kandidaatti

Maa- ja metsätalous, kalastus, poronhoito ja luonto

Tanja

Mänty

Agrologi

Larissa

Heinämäki

Arboristi

Anita

Seppälä

Eläintenhoitaja

Sanna

Repo

Hevosten hoitaja

Hannu

Määttä

Kalastaja

Markku

Karjalainen

Kalastaja

Raija

Pohjolainen

Luomuviljelijä

Juho

Salo

Luontovalokuvaus opas

Pauliina

Puhakka

Maanviljelijä

Lea-Elina

Nikkilä

Maanviljelijä

Jarkko

Mikander

Maanviljelijä

Hannu

Virtanen

Maanviljelijä

Eero

Karhio

Maanviljelijä / maanrakennusyrittäjä

Riitta

Lahtela-Mällinen

Maanviljelijä / yrittäjä

Kirsi

Manninen

Maatilan emäntä

Merja

Mäkelä

Metsänhoitaja

Kirsi

Mäkitalo

Poromies

Antti

Merivirta

Poromies

Kari

Lakela

Poromies

Tiina

Sanila-Aikio

Poronhoitaja

Pekka

Heiskanen

Puutarhuri

Kari

Martinsaari

Puutarhuri

Atte

Toivonen

Puutarhuri

Toia

Lehto

Puutarhuri

Hanna

Mikkola

Terveydenhoitaja / poronhoitaja

Marju

Kortemäki

Yhteiskuntatieteiden maisteri / puutarhuri

Keravan ympäristönsuojeluyhdistys ry

Pauliina

Klemola

Ympäristönhoitaja

Riitta

Virtanen

Ympäristönhoitaja

Lääketiede, sosiaali- ja terveysala

Pirkko

Brusila

Erikoislääkäri

Merja

Castren

Neurologian erikoislääkäri

Matti

Paananen

Erikoislääkäri

Eeva

Leino

Erikoislääkäri

Matti

Paananen

Erikoislääkäri

Jari

Toivonen

Erikoislääkäri

Matti

Paananen

Erikoislääkäri

Marja-Riitta

Suna

Geriatrian ja yleislääketieteen erikoislääkäri

Juha

Lempiäinen

Lääketieteen tohtori / neurologi

Tuulikki

Vääräniemi

Lääkäri

Riitta

Karikoski

Lääkäri

Tuija

Hälvä-Torday

Lääkäri

Marjut

Ranki-Pesonen

Lääkäri

Kirsti

Näntö-Salonen

Lääkäri

Irmeli

Harttila

Lääkäri

Arja

Hakulinen

Lääkäri

Milla

Linna

Lääkäri

Alvar

Külmäsu

Lääkäri

Leena

Kaukiainen

Lääkäri (eläkkeellä)

Keravan Ympäristöyhdistys

Virve

Kärki

Lääkäri (eläkkeellä)

Heikki

Vuorela

Hammaslääkäri

Matti

Läärä

Hammaslääketieteen tohtori

Artident Oy

Katri

Ruth

Psykologi

Merja

Koivuluhta

Psykologi

Jussi

Tukiainen

Psykologi

Pro Kiiminkijoen vesistöalue ry

Kristina

Solja

Psykologi

Leena

Näntö

Psykologi